Przejdź do treści
Środy z Kinem Niezależnym 27 września | Kino Kameralne - Okólna 18:00

Środa z kinem niezależnym: The best of 69. OKFA 2023

Tradycyjnie po o wakacyjnej przerwie wracamy z cyklem Środa z kinem niezależnym. Na pierwszy w nowym sezonie seans  zapraszamy 27 września. O 18.00 w Kinie kameralnym pokażemy krótkie metraże, które startowały w Konkursie głównym 69. OKFA  – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby, który odbył się w Koninie na początku czerwca. Część filmów laureatów już mogliśmy obejrzeć na specjalnym pokazie kończącym festiwal, teraz zaprezentujemy kolejne produkcje. Niewątpliwie będzie to przekrój najciekawszych zjawisk w polskim kinie niezależnym ostatnich 3 lat.

W programie:

„Piękna łąka kwietna”
autor/współautorzy: Emi Buchwald
klub filmowy/miejscowość: Warszawa
czas: 30’
rok produkcji: 2022
kategoria: film niezależny, fabularny

Architekt krajobrazu Emil toczy nierówną walkę ze światem ludzi obojętnych na piękno natury. Przez swoją neurotyczną nieugiętość pogrąża się w spirali absurdalnych wydarzeń, a przy tym wszystkim próbuje jeszcze być dobrym ojcem.


„Opowiedz mi o mnie”
autor/współautorzy: Maciej Miller
klub filmowy/miejscowość: Warszawa
czas: 22’
rok produkcji: 2022
kategoria: film niezależny, dokumentalny

Porzucona w szpitalu Magda nigdy nie poznała swojej biologicznej matki. Brak własnego miejsca i poczucia tożsamości nie pozwalają jej normalnie żyć. Dziewczyna chce rozwikłać zagadkę oraz dowiedzieć się, kim naprawdę jest. Czuje, że prawda może ją wyzwolić i pomóc w poradzeniu sobie z ciężarem, jaki nosi. Bohaterka wyrusza w emocjonalną podróż, by w końcu odnaleźć siebie.


„Sabina”
autor/współautorzy: Diana Zamojska
klub filmowy/miejscowość: Gdyńska Szkoła Filmowa
czas: 16’46’’
rok produkcji: 2022
kategoria: film studencki, fabularny, debiut

Po nieudanym wieczorze, spędzonym w towarzystwie swojego młodego kochanka, 50-letnia Sabina wsiada do taksówki. Po chwili na drogę wbiega dziewczyna – Anka, która prosi Sabinę o pomoc. Od tego momentu życie Sabiny będzie wyglądało inaczej. Anka wciągnie Sabinę w wir różnych wydarzeń, które pozwolą jej inaczej spojrzeć na swoje dotychczasowe życie.


„ojciec. syn”
autor/współautorzy: Jakub Gomółka
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 17’44’’
rok produkcji: 2022
kategoria: film studencki, dokumentalny

Po opuszczeniu więzienia Mariusz i jego syn podejmują próbę zaadaptowania się do rzeczywistości, przeplatając trudy codziennego życia z przyzwyczajeniami z więzienia. Wbrew powszechnej opinii ich relacja wypełniona jest miłością i autorefleksją.


„Kiedy obróci się dom”
autor/współautorzy: Maria Ornaf
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 28’56’’
rok produkcji: 2022
kategoria: film studencki, fabularny

Trzynastoletnia Ewa żyje w szpagacie emocjonalnym pomiędzy dwoma rodzinami: biologiczną i adopcyjną. Żeby zamknąć w sobie pierwszy dom, musi wymazać przeszłość i zatrzeć traumatyczne wspomnienia.