Przejdź do treści
Środy z Kinem Niezależnym 25 października | Kino Kameralne - Okólna 18:00

Środa z kinem niezależnym: 29. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda & Anima” VOL. 1

Już od kilku lat w jesienne miesiące zabieramy widzów Środy z kinem niezależnym do Krakowa, gdzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy ETIUDA & ANIMA.

Dziś festiwal to marka budowana przez blisko 3 dekady, stanowiąca przegląd najciekawszych krótkometrażowych propozycji z obszaru fabuły, dokumentu i animacji. Jego założeniem jest konfrontacja osiągnięć studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata z dorobkiem twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy.

I tym razem nasze październikowe i listopadowe pokazy wypełnią krótkie metraże nagrodzone i wyróżnione przez jury podczas ubiegłorocznej edycji. Jak zawsze będziemy obcować z ciekawymi historiami, niebanalnymi bohaterami, czy – w przypadku animacji – rozmaitymi technikami.

W programie:

Złoty Dinozaur 

ANY PLACE / GDZIEKOLWIEK, reż. Minerva Rivera Bolaños, prod. Centro de Capacitación Cinematográfica, Meksyk 2022, 13’

W świecie, w którym nie kwestionuje się tradycji i nie dopuszcza do głosu dzieci, spokojne życie pięciolatki zakłóca przerażające zdarzenie. Dziewczynka szuka sposobu na odzyskanie spokoju i ocalenie najbliższych.

Specjalne wyróżnienie

STEAKHOUSE, reż. Špela Čadež, Słowenia, Niemcy, Francja 2021, 9’30”

Stek marynuje się już od kilku dni. Patelnia rozgrzana. Francowi burczy
w brzuchu. Znajomi z pracy urządzają Lizie urodzinowe przyjęcie niespodziankę. Czy Liza wróci do domu na czas?

wyróżnienie:

NON GRATA / NON GRATA, reż. Alba Lozano prod. Escuela Superior de Cine y Audiovisuales de Cataluña, Hiszpania 2022, 15’02”

Leon nie chce iść do więzienia. Po latach zażywania heroiny próbuje zaangażować się w terapię. Jego ojciec Hans-Joachim nie chce umrzeć. Próbuje przezwyciężyć śmierć, stając się człowiekiem zdigitalizowanym. Julia i jej syn Dani, będący dzieckiem z ADHD, pojawiają się na przyjęciu urodzinowym, na które nie zostali zaproszeni. Początkowo rodzice nie chcą ich wpuścić, w końcu się zgadzają. Urodziny przebiegają pomyślnie, aż do momentu, gdy wybucha awantura między dziećmi.

Werdykt jury studenckiego

DESEROWY JAMNIK, reż. Betina Bożek, Polska 2022, 7’20”

Oryginalna i surrealistyczna opowieść o jamniku, który zamknięty
w weselnym torcie ma przynieść szczęście młodej parze. Radosne usposobienie psa nadaje nastrój animacji, która w  lekki i dowcipny sposób podejmuje uniwersalny i istotny
w dzisiejszych czasach problem powierzchowności i rytualizmu w traktowaniu najważniejszych chwil w życiu.

Plebiscyt publiczności:

SAMORAST (O SLIEPKACH A ĽUĎOCH) / MAVERICK (O KURACH I LUDZIACH) / MAVERICK (OF HEN AND MEN), reż. Peter Hoferica, Vysoká škola múzických umení
v Bratislave, Słowacja 2021, 25’33”

Juraj po długiej nieobecności wraca do domu, aby przekazać rodzicom ważne wieści. Zanim zdąży przejść do rzeczy, dowiaduje się, że rodzice się rozwodzą.

Specjalny Złoty Żmij dla najlepszej etiudy studenckiej w konkursie ANIMA.PL 2022

THIS IS NOT A BATH / TO NIE KĄPIEL, reż. Pola Włodarczyk, Polska 2022, 7’49”

W pewnej kamienicy mieszkaniec najwyższego piętra po raz kolejny utrudnia życie swoim sąsiadom, zmuszając ich do reakcji. 

Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej:

IN SEINER GNADE / IN HIS MERCY, reż. Christoph Büttner, Niemcy 2022, 11’55”

Pewnego wieczoru naczelnik więzienia ogłasza osadzonemu, że następnego dnia zostanie zgładzony. Cudownym zrządzeniem losu w nocy otwierają się drzwi celi skazanego. Wyczerpany ciągłymi przesłuchaniami wlecze się ciemnymi więziennymi korytarzami. W odysei ku wolności miota się między różnymi stanami psychicznymi: strachem przed zdemaskowaniem, nadzieją na odkupienie i chwilami czystego szaleństwa.

Czas łączny: 92’