Przejdź do treści
Wydarzenia 31 grudnia 2017

SYLWESTER z FILHARMONIKAMI BERLIŃSKIMI

W sylwestrowy wieczór 31 grudnia 2017 widzowie kina Oskard wybiorą się do Berlińskiej Filharmonii na noworoczny, galowy koncert, muzykom towarzyszyć będzie znakomita mezzosopranistka Joyce DiDonato. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Transmisja LIVE rozpocznie się 31 grudnia o 17.00. Szef Filharmoników Berlińskich Sir Simon Rattle przyzwyczaił nas już do nietuzinkowych programów sylwestrowych. Choć pojawiają się w nich utwory mniej znane, maestro zawsze wybiera kompozycje pogodne, skoczne lub przeciwnie – czarujące romantycznym wdziękiem pięknej melodii. W tym roku jako solistkę do udziału w koncercie zaprosił światowej sławy amerykańską mezzosopranistkę – Joyce DiDonato. Artystka zaśpiewa porywające pieśni Richarda Straussa i nastrojowy utwór z musicalu „1600 Pennsylvania Avenue” Leonarda Bernsteina. Program koncertu dopełnią „Karnawał” Antonína Dvořáka i trzy utwory związane ze sztuką tańca. Usłyszymy pas de deux (duet) z baletu „Apollon musagète” Igora Strawińskiego, trzy tańce z musicalu Bernsteina „On the Town” (znanego z filmowej adaptacji z Frankiem Sinatrą i Gene’em Kellym) oraz suitę z baletu „Złoty wiek” Dmitrija Szostakowicza obfitującą w tanga i inne rytmy lat 20-tych i 30-tych.
Filharmonicy Berlińscy są pionierami globalnych transmisji i retransmisji koncertów symfonicznych. Ich „wirtualne” występy realizowane są w technologii Digital Concert Hall (Cyfrowa Sala Koncertowa). Koncerty można oglądać w całej Europie, Japonii, USA i Australii.

WYKONAWCY:
Sir Simon Rattle dyrygent- zadebiutował z Berliner Philharmoniker w 1987 roku VI symfonią Gustava Mahlera. Stanowisko głównego dyrygenta tej orkiestry objął w roku 2002. Został w ten sposób spadkobiercą dziedzictwa, które obliguje do utrzymania delikatnej równowagi między tradycją a innowacją w funkcjonowaniu tego niezwykłego zespołu
Joyce DiDonato mezzosopran – amerykańska mezzosopranistka. Specjalizuje się przede wszystkim w koloraturowych partiach z oper Rossiniego, Belliniego i Donizettiego, choć jako artystka wszechstronna sięga także po dzieła Richarda Straussa i musicalowe. Wielokrotna laureatka nagrody Grammy. Występuje na wszystkich najważniejszych scenach operowych świata, festiwalach i prestiżowych salach koncertowych. Ostatnio wystąpiła m.in. w Carnegie Hall i w Barbican Centre w Londynie.
Filharmonicy Berlińscy – orkiestra powstała w 1882 roku. Filharmonicy Berlińscy uznawani są za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Prestiżowy brytyjski magazyn „Gramophone” umieścił ten zespół w światowej „wielkiej piątce”.

Program:

Antonín Dvořák Karnawał, op. 92
Igor Strawiński Pas de deux z baletu „Apollon musagète”
Richard Strauss Orchesterlieder (pieśni z orkiestrą)
Leonard Bernstein Trzy tańce z „On the Town”
Leonard Bernstein „Take Care of this House” z „1600 Pennsylvania. Avenue”
Dmitrij Szostakowicz Suita z baletu „Złoty wiek” op. 22a

no images were found