Przejdź do treści
Wydarzenia

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 2017/18

Kino Oskard po raz kolejny włącza się w filmowy projekt edukacyjny dla uczniów przygotowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacji. Każdy pokaz poprzedza prelekcja wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Filmy omawiane są również w materiałach dydaktycznych dla nauczycieli. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez MEN.

Projekt jest bezpłatny dla uczniów.

Każdy film, który wchodzi do programu, opisany jest w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy. W edycji 2017/2018 cykle filmowe dostosowane zostały do wchodzącej w życie reformy edukacji – do programu skierowanego do szkół gimnazjalnych włączone zostały nowe klasy 7. Cykle NHEF to również wiele nowych tytułów, filmy, które pojawiły się w ostatnim czasie na ekranach kin, jak i tytuły sprowadzone do Polski specjalnie do programu.

Jak to działa?

Nauczyciele zapisują swoich uczniów w kinie Oskard (decyduje kolejność zgłoszeń). O
d października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina na film. Przed każdym filmem odbywa się prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają materiały dydaktyczne do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w mini warsztatach, natomiast starsi – w dyskusjach dla chętnych.

Dlaczego warto?

Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową i posiada rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej.
Edukacja filmowa to projekt, który Stowarzyszenie Nowe Horyzonty realizuje już ponad 10 lat.

Zapisy: i.matyba@ckis.konin.pl

Program pdf: NHEF 2017-2018