Przejdź do treści
Archiwum 12 listopada

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2023

12 listopada na całym świecie, w tym w Kinie Oskard, odbędzie się po raz ósmy Europejski Dzień Kina Artystycznego. Widzowie zobaczą przedpremierowo filmy: „20 000 gatunków pszczół”  i „Powoli”.

Europejski Dzień Kina Artystycznego to okazja do prezentacji przedpremierowych tytułów i  promowania dzieł europejskich twórców na całym świecie. W EDKA bierze udział ponad 600 kin w 40 krajach, od Europy przez Koreę Południową po Meksyk.

W Kinie Oskard 12 listopada o 17.15 widzowie zobaczą „20 000 gatunków pszczół”.

To najlepszy hiszpański film roku, a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę na MFF w Berlinie. Dziesięcioletnia Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. W „20 000 gatunków pszczół” wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju, kwestionując zastane normy, zasady i tradycje. Sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice. To czuły, delikatny film o akceptacji.

O 19.30 zaprosimy na film „Powoli”. Nagrodzony za reżyserię na Sundance obraz Mariji Kavtaradze to zmysłowa i prowokacyjna love story, jakiej jeszcze na ekranach nie było!  Kino namiętne i pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii. Litewski kandydat do Oscara. Elena jest tancerką, a Dovydas tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, ale „Powoli” zamiast happy endu wybiera status: „To skomplikowane”.

Organizatorami Europejskiego Dnia Kina Artystycznego są Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas.

Bilety: 18 zł.