Przejdź do treści
Wydarzenia 14 listopada 2021

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2021

14 listopada na całym kontynencie, w tym w kinie Oskard, odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Konińscy widzowie zobaczą przedpremierowo filmy: „Historia mojej żony” i „Wszystko zostaje w rodzinie” w Kinie Kameralnym przy Okólnej oraz premierowo „Aline. Głos miłości” w Oskardzie.

Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności na całym świecie – w miastach i na wsi. Kino łączy ludzi niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodów, a kina studyjne odgrywają kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej.

W Kinie Kameralnym przy Okólnej 14 listopada o 17.00 widzowie zobaczą film „Wszystko zostaje w rodzinie”. To ekranizacja głośnej powieści cenionego włoskiego pisarza Domenico Starnone.
Neapol, początek lat osiemdziesiątych. Aldo i Vanda są małżeństwem z dwunastoletnim stażem. Rodzinną sielankę bohaterów gwałtownie przerywa niespodziewane wyznanie mężczyzny. Prowadzący na co dzień popularną audycję radiową Aldo przyznaje się pewnego wieczoru do romansu. Gdy namiętna relacja z młodszą koleżanką z pracy zaczyna nabierać tempa, zszokowana Vanda na dobre traci grunt pod nogami. Kobieta nie tylko musi uporać się z własną traumą, ale też wytłumaczyć całą sytuację zdezorientowanym dzieciom. Nie widząc jakiejkolwiek inicjatywy ani żalu ze strony męża, decyduje się podjąć zdecydowane kroki…

O 19.00 widzowie zobaczą film „Historia mojej żony”. Zrealizowana z rozmachem ekranizacja powieści Milána Füsta jest kroniką upadku pewnego mężczyzny i świata wartości, który razem z nim powoli idzie na dno. Wilk morski, kapitan Jakob Störr, jest mistrzem podejmowania decyzji, planowania i bezbłędnego zarządzania okrętami. Podobnie jak do żeglugi podchodzi do małżeństwa z Lizzy, przekonany, że jest kapitanem także tego rejsu. Długa nieobecność w domu sprawia jednak, że Jakob nabiera podejrzeń co do wierności swojej żony. Nie mogąc pogodzić się z tym, że nie wszystko na tym świecie podlega jego kontroli, zaczyna niszczyć Lizzy, siebie i ich relację.

Do kina Oskard zapraszamy o 18.00 na film „Aline. Głos miłości”. Produkcja inspirowana życiem i karierą słynnej piosenkarki, wielkiej diwy światowej sceny muzycznej – CELINE DION. W filmie będzie można usłyszeć piosenki z repertuaru Celine w tym „My heart will go on”, „I’m Alive” czy „All by Myself”.

Organizatorami Europejskiego Dnia Kina Artystycznego są Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas.